Kousání nehtů je velice úporný a nepěkný zlozvyk, který se bohužel netýká jen dětí. V dětství většinou tento zlozvyk vzniká, ale často si jej lidé, ženy i muži, přenášejí do dospělosti. A nejedná se jen o nehty, ale také o nehtovou kůžičku a měkké tkáně okolo nehtu obecně. Kousat nehty si nemusíte pořád, mezi „kousače“ se ale zařadíte i v okamžiku, kdy si nehty a nehtovou kůžičku začnete kousat ve stresových situacích. Jak po takovém nájezdu ruce vypadají, se asi nemusíme dlouze rozepisovat.

     Proč tento zlozvyk vlastně u dětí vzniká? Za vše může stres, vnitřní napětí a nevybitá agrese. U puberťáků pak může být kousání nehtů spojené s mnohdy výbušným střetem s autoritami a dokonce i s hormonálními změnami, které v těle mladého člověka napětí rovněž vyvolávají. Dítě se s takovýmto napětím vlivem autorit nedokáže vypořádat, vlivem výchovy nemůže dát svým negativním emocím volný průběh. Většinou nemůže svůj vztek dát najevo jinak, než že si začne okousávat drápky, které měl spíše alespoň jednou za čas vytáhnout. A co je nejhorší. Skoncovat s tímto zlozvykem je velice, ale opravdu velice složité a těžké a bohužel ne každý to dokáže. Už jen pro to, že ruce před sebou samým neschováte, takže lákadlo máte pořád u sebe.  

     Kousání nehtů je v prvé řadě nehygienické, neestetické a ostatní se na Vás budou koukat zaručeně skrze prsty, protože člověk s okousanými nehty působí na ostatní jako jedinec se slabou vůlí.

     Většina lidí se svého zlozvyku zbaví do 30 let, někteří s tímto údělem bojují stále. Jak tedy skoncovat s kousáním? Nejdůležitější je si uvědomit, že si vůbec nehty koušeme, protože ve většině případů si nehet do pusy strčíme nevědomky. K tomu nám pomůže například lak na nehty, protože díky specifické chuti laku na nehty si rychle uvědomíte, že si nehty koušete a budete se na tento problém lépe soustředit.

     Zarytým kousačům se někdy doporučuje dokonce nosit doma rukavice nebo si zalepit nehty náplastí. V tomto případě bychom raději doporučili nosit krásné upravené nehty. Můžete začít chodit na drahou manikúru, kterou Vám bude líto rozkousat nebo prostě jednoduše zvolte gelové či akrylové nehty. Ty nevědomky opravdu nerozkoušete a Vaše ruce budou stále krásně upravené. Navíc k dosažení tohoto cíle nebudete muset vynakládat takové úsilí, jak by se mohlo zdát. Dnes si již díky kvalitním přípravkům může každý alespoň trochu šikovný jedinec vytvořit nehty doma sám. A fantazii se meze nekladou.

     A důležité rovněž je nahradit kousání, jako ventil pro uvolnění nahromaděných emocí, nějakou jinou aktivitou – pro Vás příjemnou, ale zároveň i tělu prospěšnou. Doporučujeme jakýkoli sport. Úžasně se člověk uvolní a aktivně si odpočine i u jógy. Činností je ale nepřeberné množství. A pokud ani to nepomůže, je na místě vyhledat radu psychologa, který Vám s Vaším problémem zaručeně pomůže.  

     Pomoci pak může i starý dobrý pepř, jehož aroma nesmyjete z rukou několik dní, nebo speciální laky na nehty proti kousání nehtů, které koupíte v lékárně. Gelové či akrylové nehty ale dokáží spojit příjemné s užitečným. Vaše ruce se jako hrdé nositelky gelových nehtů doslova rozzáří a vy se už ke kousání nedostanete.