Tropických dní už bylo letos v létě celkem požehnaně a podle meteorologů léto rozhodně nekončí. Sluneční paprsky jsou životodárné, ale dokážou i řádně ublížit. Je třeba se proto řádně chránit, a to nejen když jste rozplácnutí na dece a prvoplánově smažíte svá těla na slunci.

     Již s nástupem prvních jarních slunečních dní byste si měli do svých tašek přibalit opalovací krémy. Jak ale vybrat ten správný? Dlouholetým mýtem je rčení, že čím větší faktor, tím méně se opálíte. Tuto rádoby pravdu si ze svých pamětí co nejdříve vymažte. Mýtus číslo dvě: ve vodě a ve stínu se nespálíte – opak je bohužel pravdou, takže se spoléhejte jen na svůj vlastní zdravý rozum a vždy opalovací krém použijte.

      Nejdůležitější je, k jakému fototypu patříte. Jednoduše řečeno, jaké je Vaše přirozené zbarvení kůže a jak moc máte pokožku citlivou. Není nutné zdůrazňovat, že pokud Vás trápí nějaké kožní nemoci či alergie, je nutné použít nejvyšší možný faktor opalovacího krému a na přímé slunce raději ani nechodit. Vraťme se ale k daným fototypům. Rozlišujeme čtyři základní typy kůže. Prvním je tzv. keltský typ s nápadně světlou pokožkou, často posetou pihami, rezavými vlasy, s modrýma očima a (budete se divit, ale i podle následujícího kritéria se fototypy určují) velmi světlými prsními bradavkami.  Těmto jedincům se kůže velice rychle zbarví do ruda a po slunění se sloupe. Na slunci bez následků vydrží keltský typ maximálně deset minut. Pro bezpečný pobyt na slunci je nutné použít krém či mléko s ochranným faktorem alespoň 30, u moře ne menší než s padesátkou. Ochranný krém Canna Sun 50 Vás i Vaše děti ochrání nejen před spálením, ale díky konopnému oleji také před vysoušením.

     Dalším typem je tzv. Evropan se světlou pletí, který na sluníčku zrudne a následně se sloupe až po dvaceti minutách. Tento typ je význačný blond až světle hnědými vlasy, sem tam můžeme na jeho obličejíku najít řidší pihy a prsní bradavky má světlé. Pokožka je o něco málo tmavší než u keltského typu. Na přímém slunci to však ani tento typ nemá zrovna jednoduché. Ideálním ochranným faktorem je pro tento typ 30, u moře o něco vyšší. Praktickým pomocníkem při honbě za opálením může být arganový olej, resp. Opalovací olej s arganovým olejem, který Vaši pokožku ochrání před vysoušením a navíc urychlí její zhnědnutí.

     Nejčastějším typem je Evropan s tmavou pletí, který se může pyšnit světlou až světle hnědou pokožkou a žádnými pihami. Na sluníčku vydrží bez újmy až půl hodiny, ideálním faktorem  je číslo 15, u moře pak 20. Pokud patříte mezi tmavší typy, sáhněte po Opalovacím oleji s konopným či arganovým olejem či po opalovacím másle se vzácným arganovým olejem.

     Samostatným typem v oblasti slunění a především ochranou před silnými slunečními paprsky jsou děti. Mrňousci do tří let by totiž bez rozdílu jakéhokoli jiného typu měly být pravidelně, během dne vícekrát, mazány krémy s ochranným faktorem 30. U moře pak samozřejmě 50.

     Pamatujte na to, že drahý krém nemusí nutně znamenat kvalitní a hlavně že pokud je krém voděodolný, znamená to, že Vás ochrání  i pod vodou (sluneční paprsky dosáhnou až do hloubky jednoho metru). Po koupání je vždy nutné nakrémovat znovu.

     A nezapomínáme ani na poopalovací péči. Ať už je kvůli přehnanému slunění akutní či jen uvolňující. Chladivý gel s Aloe Vera bude doslova a do písmene balzámem pro Vaši zarudlou či podrážděnou pokožku. Pokožku příjemně zchladí, zklidní, šetrně ji zregeneruje a hydratuje. Využijete ho ale také po bodnutí hmyzem, na spáleniny či drobné odřeniny či po holení a depilaci.