Nechty? Aneb jak se gramaticky správně píší nechty?

Také jste při této otázce znejistěli? A nepřipadá Vám na ní něco špatně? Ano, píší se nehty, ale vyslovují nechty. Jedna ze zrádností českého jazyka. Existuje mnoho slov, která se jinak píší a jinak vyslovují. Tak například dcera, srdce či výjimka – známý chyták školních diktátů. Tento specifický problém se ovšem netýká pouze našeho jazyka, ale také jazyků světových jako je angličtina, němčina, španělština či francouzština. A pokud v cizím jazyce přečtete slovo přesně tak, jak se píše, může úplně změnit jeho význam.

Ale zpět k nehtům. Odborné vysvětlení rozdílného psaní a vyslovování by znělo takto: slovo nehty je odvozeno od slova nehet (ne nechet), a proto tedy píšeme „h“. Proč tedy vyslovíme „ch“? „T“, které stojí za „h“ je totiž neznělá samohláska, která regresivně (zpětně) ovlivní jinak znělé h, ze kterého se stane ch. A také proto, aby se nám to slovo prostě lépe vyslovovalo.

Kdy se však slovo nehty začalo používat a znamenalo vždy to co dnes? Na to nedokážeme přesně odpovědět. Víme však, že již od pradávna se nehty, především jejich úprava – manikúra, těšily velkému zájmu. Manikúra se pěstovala pravděpodobně už před 5000 lety v Indii, ale také ve starověké Číně či v Japonsku. Ve starověkém Egyptě si ženy zdobily nehty hennou a v jižní Babylónii dokonce ozdobami z plátků zlata. V 17. století si začaly ženy vstřikovat organická barviva přímo do nehtového lůžka, což vedlo přímo k růstu barevných nehtů. První lak na nehty byl vyroben kolem roku 1917. Poté následuje doslova „boom“ lakování nehtů, což trvá dodnes. Každá žena dnes může mít nehty jakékoliv barvy a také nehty gelové s různými ozdobami. Tak proč nevyužít možnosti mít krásné a okouzlující nehty, které zdůrazní Vaši přirozenou krásu? Nehty jsou totiž naší vizitkou již od pradávna a je možná i jedno, zda Vám je udělají v nehtovém či v nechtovém studiu, hlavně když se Vám budou líbit.