Pokud jste již odrostly dětským letům, kdy jste si potají nalakovaly malíček červeným lakem od starší kamarádky či sestry a cítily jste se přitom konečně dospělé, dokud vás nepřistihnul přísný rodič a pokud stále toužíte po dokonale nalakovaných nehtech, věnujte pozornost následujícím řádkům. I lakování nehtů má totiž několik málo pravidel, které, pokud chceme mít opravdu kvalitně a bezchybně nalakované nehty, musíme dodržet.

     Pravidlo číslo jedna: nikdy, ale opravdu nikdy nenechávejte na nehtech starou vrstvu laku a to ani v tom nejmenším možném množství. Čistý nehet totiž určuje životnost nového laku a navíc i ta nejnepatrnější vrstvička starého laku způsobí, že nový lak není na nehtu krásně hladký a tudíž dokonalý.

     Po důkladném odlakování přecházíme k očistě číslo dvě. Nehty je třeba odmastit. Můžete použít jednoduše mýdlo nebo také bonder. Poté si nehty zkraťte do požadované délky, (ke zkracování použijte nejlépe pilník, stříhání nůžkami může způsobit třepení nehtů) a od věci není ani zatlačení nehtové kůžičky, nejlépe pomerančovým dřívkem. Nikdy nehtovou kůžičku nestříhejte, začne růst rychleji a navíc se vám okolí nehtové kůžičky může i nepěkně zanítit.

     Takto upravené nehty, tzn. suché a čisté, již můžeme s klidným srdcem nalakovat. Zde se opět neobejdete bez podkladové báze, barevného laku a finální vrchní vrstvy, která lak zafixuje.

     Nepodceňujte podkladovou bázi, která nehty vyživí, vyhladí a vyrovná. Důležité je, aby podkladový lak pořádně proschnul. Na suchou vrstvu báze poté můžete začít lakovat barevný lak. Výběr barevného odstínu by měl vycházet z vaší osobnosti a image. Důležitá je rovněž kvalita laků, není nutno nijak zdůrazňovat, že čím kvalitnější lak, tím déle nám na nehtech vydrží. Nikdy nepoužívejte staré husté laky, kterým nepomůže ani protřepávání (protřepávání u laků paradoxně urychlí proces stárnutí, protože třepáním se do laku dostane vzduch a lak tak rychleji vysychá.)

     Barevný lak na nehty je třeba dostatečně otřít o hrdlo lahvičky, abyste nenanášely příliš velkou vrstvu laku. Méně je více, to znamená, že je lepší více tenkých vrstev než jedna obří vrstva, která bude mít tendenci z nehtu stékat a nestejnoměrně schnout a do hladkosti nehtů bude mít daleko.

     Jeden nehet nalakujte třemi plynulými tahy. Začněte uprostřed, tím zajistíte, že nejvíce laku bude uprostřed nehtu, a poté pokračujte po stranách. Vždy lakujte nehet směrem od kůžičky ke špičce nehtu. Druhou, tentokrát již barevnou vrstvu nechte také důkladně zaschnout a poté pro větší sytost barvy nalakujte barevným lakem nehet znovu.

     Jako finální vrstvu použijte tzv. top coat, neboli vytvrzovač. Lak díky němu vydrží déle, zůstane krásně lesklý a nebude se hned odlupovat. Pokud si chcete být opravdu jistá, že lak zaschnul, vyčkejte půl hodiny, aniž byste své nehty někde otřela a je hotovo.

     A pár tipů na závěr…

  • Po lakování otřete hrdlo lahvičky od přebytečného laku, víčko bude lépe těsnit a lak vám vydrží déle.
  • Lakům jen prospěje, když je budete místo přetopené koupelny uchovávat v chladu a temnu.
  • Pro urychlení schnutí využijte mrazivých teplot (při mírné zimě postačí ledová voda nebo mražák).
  • Tmavé odstíny lahodí spíše kratším nehtům, naopak světlé či perleťové se nejlépe vyjímají na delších nehtech.
  • Pokud chcete své nehty opticky prodloužit a zúžit, naneste barevný lak jen doprostřed nehtu.