S počátkem nového roku je více než aktuální téma zdravé životosprávy a detoxikace. Váš jídelníček se totiž odráží také v kvalitě nehtů. Při pohledu na nehty lze hned poznat, jestli opravdu dbáte na zdravý jídelníček, nebo spíš více hřešíte.

     Za lámavými, tenkými nebo dokonce zvlněnými nehty může stát nedostatek nejrůznějších vitamínů a látek důležitých pro tělo, jako je např. biotin, vitamín A, vápník či nenasycené mastné kyseliny. V horším případě může poukazovat i na problémy se slinivkou. Se špatnou kvalitou nehtů jde pak ruku v ruce problematická pleť či nekvalitní vlasy. Podtrženo sečteno - nic, o co bychom stáli.

     Rozhodně ale není nutné, abyste všechny možné vitamíny doplnili pěkně moderně chemicky. Takže výlet do lékárny odložíme na neurčito. Stačí si vzít k srdci jen několik málo rad ohledně vylepšení jídelníčku. Genetické dispozici nehtů a organismu vůbec sice nezabráníme, každopádně správnou stravou zajistíme to, aby se nám stav nehtů a nejen nehtů nezhoršoval.

    

     Základ tvoří celozrnné potraviny, které se mohou pochlubit vysokým podílem minerálů, po nichž naše tělo dychtí. V jídelníčku by tak nemělo chybět celozrnné pečivo místo obyčejných „tukáčů“ (tukových rohlíků), ovesné vločky, luštěniny, ořechy, nejrůznější semínka a v neposlední řadě také zelenina. Především zelená zelenina tělu zajistí dostatek železa a vápníku. Pro nehty jsou také hotovou bombou mořské řasy, takže jestli holdujete sushi, Vaše nehty si musí chrochtat blahem, což znamená, že mezi důležité potraviny musíme zařadit také ryby, ideálně lososa, tuňáka či makrelu, které jsou plné omega-3 mastných kyselin.

     Nehtům naopak rozhodně nesvědčí bílý cukr a mouka a co se týče sladkých nápojů, těch by mělo být v jídelníčku také méně.

     Dalším krokem ke zdravým nehtům je čtení etiket. Důležité je nepoužívat prošlé a staré laky na nehty, které by zároveň v žádném případě neměly obsahovat trojici toxických látek, jako je toluen, formaldehyd a dibutyl ftalát DBP.

     Pro zdraví nehtů je zásadní rovněž kvalitní, hygienická a profesionální manikúra, a to především co se gelových či akrylových nehtů týče. Pokud si nehty neupravujete doma, zásadní by pro Vás měl být výběr profesionálního salonu, kde Vám nehty nezničí. Nehygienická a neprofesionální práce totiž může na Vašich nehtech natropit pěknou paseku, která končí bolavou infekcí či mykózou.

     Nejlepším předsevzetím je sice nedávat si žádná předsevzetí, na to novoroční je už stejně pozdě. Pozdě ale nikdy není na změnu jídelníčku, který Vám kromě přitažlivějších křivek, dopomůže také ke zdravějším, pevnějším a krásnějším nehtům. Takže hodně pevné vůle a úspěchů!!!

                                                                                                                                                                         Vaše Nehtyprofi

 

Foto: http://press.aspen.pr/