Na trhu se setkáte s pilníky různých tvarů, barev, značek, zrnitostí i tloušťky. Nesmíme opomenout, že jsou pilníky také různých materiálů.
Rozdíl podle materiálů pilníků:
1. KOVOVÉ PILNÍKYNejstarší, nejznámější typ pilníku. Jeho výhodou je, že vydrží dlouho. Nevýhodu však vidíme v tom, že velmi často oslabuje nehty, které se po jeho použití více lámou. Tento typ nedoporučujeme.
2. SMIRKOVÉ PILNÍKYNejoblíbenější typ pilníků, které jsou používány jak na domácí použití, tak v salónech. Mají často dva druhy zrnitosti (100/180). Jsou cenově dostupné.
3. SKLENĚNÉ PILNÍKYDražší typ pilníků, které nejsou tak dostupné. Mají nejpřirozenější vlastnosti pro úpravu přírodních nehtů. Při práci se skleněnými pilníky nedochází k třepení nehtů. Výhodou je snadné čištění. Jsou tedy hygienické. Nevýhodou je sklo, které je křehké a může tak dojít k snadnému rozbití pilníku.
4. BRUSNÉ BLOKYMá obvykle 4 druhy zrnitosti. Výhodou jsou brusné bloky, které mají všechny 4 druhy zrnitosti, díky kterými nehet zpilujete, odstraníte nerovnosti ale také vyleštíte.
Rozdíl podle tvaru:
1. BANÁN - Pilník ve tvaru banánu. Výborný pro pilování do požadovaného tvaru. Vhodnější pro úpravu umělých nehtů.
2. ROVNÝ - Klasický rovný pilník (převážně oválného tvaru). Nejideálnější pro přírodní nehty.
3. ELIPSA - Vydrží mnohém déle než klasický rovný pilník.Vhodnější pro úpravu umělých nehtů.
4. LOĎKA - Díky určitého tvaru dokáží dosáhnout na každé místo nehtu.Vhodnější pro úpravu umělých nehtů.
Rozdíl podle zrnitosti:
1. 80  - Nejhrubší pilníky. Používány na rychlé zbroušení materiálu při práci s umělými nehty či odstranění zdobení.
2. 100 - Používán na rychlé zbroušení materiálu při práci s umělými nehty, odstranění zdobení, zkrácení délky nehtů, přebroušení.
3. 180 - Mnohem jemnější pilník, který je vhodný na zkracování přírodních nehtů, zdrsnění nehtu před modelací či jemné úpravy.
4. 200 - Jemný pilník používán k dolešťování. Také je využíván při úpravě nebo peelingu přírodních nehtů.
5. 240 - Jemný pilník používán k úpravě přírodních nehtů.
6. až 4000 - Používány k leštění akrylových či přírodních nehtů.