Máte problém s lámáním nebo třepením nehtů? Vidíte na nich bílé skvrny? Vaše nehty a jejich vzhled Vám dokážou říci, jak na tom Vaše tělo je a co se s ním děje. Nehty jsou totiž zrcadlem našeho zdraví, proto bychom se měli o ně zajímat a starat. Co vše nám mohou nehty o našem zdraví říci?

Pokud začínáte vnímat, že se Vaše nehty mění, může to pro Vás znamenat nějaké onemocnění nebo také vůbec nic. Je tedy důležité si nejdříve ujasnit, jak by zdravé nehty měly vypadat, abyste se měli od čeho odpíchnout.

Nehty jak asi každý z nás ví, vyrůstají z nehtového lůžka. Nehtová kůžička je velmi důležitá, jelikož chrání celý nehet i strany nehtu utěsňováním lůžka, čímž celý nehet chrání před bakteriemi. Zdravý nehet poznáte vždy podle lehce růžové barvy, kterou má a také bez záděrů na kůžičce. Povrch zdravého nehtu je hladký a již na první pohled vidíte, že se jemně leskne. Pokud vidíte rýhy, jiné zbarvení nehtu či roztřepení, nejedná se o zdravý nehet ale o nehet, který potřebuje péči a také, který může hodně vypovídat o tom, jak na tom naše zdraví je.

Věnujte svým nehtům čas a důkladně prozkoumejte, jak vypadají!

Před tím, než si přečtete jaké problémy mohou Vaše nehty prozradit je důležité, abyste své nehty prozkoumali a tak zjístili, v jakém stavu jsou a co na nich není úplně v pořádku. Sledujte linií nehtů, jejich barvu i tvar. Dále pružnost, pevnost, lámavost a třepení. Nezapomeňte také na nehtovou kůžičku a jakékoliv křivky či prohlubně. Díky jejich častému pozorování a zjištění, co na nich není v pořádku, můžete zjístit, jaké problémy Vaše tělo má.

1. Nehty se mi lámou a třepí se

Jestli máte tento problém, nezoufejte. Je to totiž jeden z nejčastějších problémů, se kterými se potýká velká část lidí. Proč se však nehty lámou a třepí? Hlavním problémem může být například časté namáčení rukou ve vodě obsahující chlor či vysušením nehtových plotének. Dále může tento problém způsobovat časté používání přípravků na odlakování nehtů, úklid bez rukavic či použití agresivních přípravků.

Jak můžeme tento problém řešit?

Nehty musíme hydratovat. To znamená, že šáhneme po produktech, které obsahují kyselinu hyaluronovou, bambucké máslo či glycerin. Rozhodně neuděláte špatně, když zainvestujete do vitamínů, které jsou přímo určené pro zdraví nehtů. 

2. Bílé skvrny na nehtech

Možná jste to také slyšeli ale někdy se povídá, že nám bílé flíčky prozrazují nedostatek vápníku v těle. Možná se jedná o pravdivou informaci, možná ne, každopádně my víme již ze zkušenosti, že se bílé skvrny na nehtech objevují díky zranění. Stačí, když si nehet přivřete do dveří nebo se do nšj praštíte a bílá skvrna se objeví co by dup. Může se však také jednat o nadměrné hromadění kyseliny močové nebo nedostatek železa v těle.

Jak můžeme tento problém řešit?

Nebojte se vyzkoušet nějaké doplňky stravy, které dodají tělu živiny potřebné pro posílení nehtů a zlepšení celkového vzhledu.

3. Zažloutlé nehty

Víte, jak se pozná kuřák? Snad každý z nich má zažloutlé nehty. S tímto problémem se však nepotýkají pouze kuřáci, ale můžeme je vidět u lidí s vyšším věkem nebo u lidí, kteří velmi často lakují své nehty nebo již dlouhý čas aplikují umělé nehty. Žluté zbarvení nehtů může být také díky plísňové infekci. 

Jak můžeme tento problém řešit?

Vaše nehty potřebují odpočívat. Pokud chcete, aby se zotavily a problém zmizel, musíte jim věnovat péči a dostatek času pro jejich regeneraci. Pokud se žloutnutí nehtů zhoršuje a přidává se i lámání nehtů nebo dokonce jejich slézání, okamžitě navštivte lékaře.